Léto na hradě 2018

Šternberský hrad celoročně připravuje akce pro veřejnost a je právem považován za historické, společenské a kulturní centrum města Šternberk. Hlavní částí návštěvnické sezóny je období letních prázdnin, během kterých se mohou návštěvníci těšit na mnoho zajímavých akcí zastřešených názvem Léto na hradě.

Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů na Šternberku. Speciální rozšířené prohlídky hradu Šternberk. Návštěvníci se v rámci výkladu dozvědí příběhy diplomatů, kteří během svého působení měli vztah s hradem Šternberk. Prohlídky na téma Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů na Šternberku se uskuteční v prvním prázdninovém týdnu od čtvrtka  5. do neděle 8. července 2018. Vstupné na prohlídky: plné 130 Kč / snížené 90 Kč / rodinné 350 Kč

Speciální dětské prohlídky – Cestovatelé v čase. Po delší odmlce zařazujeme do programu hradu Šternberk speciální dětské prohlídky s názvem „Cestovatelé v čase“, které se uskuteční v neděli 8. 7. 2018. Program o životě dětí na hradě v minulosti je určen pro děti v předškolním a mladším školním věku (4 – 7let) v doprovodu rodičů. Prohlídky jsou určeny maximálně pro 10 dětí v doprovodu rodičů!!! Proto doporučujeme rezervaci. Začátky jednotlivých prohlídek jsou v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Vstupné na dětské prohlídky činí 110 Kč dospělé osoby, děti zaplatí 80 Kč.

sobotu 21. 7. připravujeme Podvečerní kostýmované prohlídky doplněná o šermířské a taneční představení. Prohlídky se uskuteční v odpoledním a podvečerním čase a návštěvníky budou provázet průvodci v historických kostýmech. Součástí každé prohlídky bude šermířské a divadelní představení skupiny BERENDAL. Začátky prohlídek v 16, 17, 18 a 19 hodin.

Ve dnech 27. a 28. července 2018 se v areálu hradu Šternberk uskuteční jubilejní 15. ročník hudebního festivalu Šternberský kopec.

Následovat bude ve dnech 4. - 5. srpna Víkend v historických kostýmech. Pro návštěvníky připravujeme kostýmované prohlídky a především možnost vyzkoušet si historické kostýmy. Přímo na místě Vás vyfotí profesionální fotograf a ihned vytiskne vaše fotografie, případně zašle v elektronické podobě na váš email. Víkend v kostýmech patří mezi nejnavštěvovanější akce na hradě Šternberk.

Ve dnech 16. a 17. srpna se v prostorách hradu Šternberk uskuteční divadelní představení pod širým nebem – LETNÍ DIVADELNÍ HRANÍ. Na programu jsou komedie Světáci, babypank Kašpárek v rohlíku a přestavení Hvězdy jak je neznáte.

Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů na Šternberku. Speciální rozšířené prohlídky hradu Šternberk. Návštěvníci se v rámci výkladu dozvědí příběhy diplomatů, kteří během svého působení měli vztah s hradem Šternberk. Prohlídky na téma Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů na Šternberku se uskuteční o víkendu 18. a 19. srpna 2018. Vstupné na prohlídky: plné 130 Kč / snížené 90 Kč / rodinné 350 Kč

sobotu 25. srpna připravujeme akci Hradozámecká noc. Hradem budou provázet průvodci oblečení v historických kostýmech. Výklad bude rozšířen o zajímavosti z oblasti módy, stolování a života šlechty i poddaných v středověku.  Začátky jednotlivých prohlídek budou v 18, 19, 20 a 21hodin.  Prohlídky doplní program na nádvoří hradu. Návštěvníci se mohou těšit na dvě žonglérské a ohňové vystoupení v podání Cirkusu Levitare.

pátek 31. srpna budeme promítat pohádku pod otevřeným nebem na nádvoří hradu – Pohádkové promítání pro děti. Navazujeme na tradici letního kina, které se dříve nacházelo v areálu hradu. Děti se mohou těšit na animovanou pohádku v nádherných kulisách večerního hradu Šternberk.

Po celou dobu letních prázdnin bude přístupná veřejnosti výstava KROSIENKY. Výstava se nachází v prostorách na dolním nádvoří hradu Šternberk.

Krosienky – starobylá technika pletení na rámu. Krosienkování, známé též jako pletení na rámu, a ve většině světa pod názvem sprang, je starobylá textilní technika, založená na vzájemném křížení osnovních nití napnutých na jednoduchém rámu. Český a slovenský název krosienky pochází ze slovenského slova „krosná“, označujícího tkalcovský stav. V minulosti se tato technika zvala též pletení na krosienkách nebo na Moravě pletení na stativkách, podle stojících rámů, na nichž byla vytvářena.