Na hradě Šternberk můžete nahlédnout pod pokličku Liechtensteinské kuchyně

Na hradě Šternberk můžete navštívit bývalou Liechtensteinskou kuchyni. Kuchyně, která prošla náročnou rekonstrukcí, bude součástí nového prohlídkového okruhu, při němž návštěvníci projdou technickým zázemím hradu. Přes pokoje služebnictva i bývalých pánů hradu se postupně dostanou až na půdu, kde je čeká funkční strojovna výtahu. První prohlídky okruhu nazvaného Od kuchyně po střechu se uskuteční v úterý 18. července.

V rámci okruhu, který má představit zejména technické zajímavosti hradu, spatří návštěvníci osobní výtah z prvního do druhého poschodí a také výtah, kterým se v době Liechtensteinů dopravovalo jídlo. Součástí prohlídky budou rovněž nedávno zrekonstruované půdní prostory, kde se nachází i strojovna výtahu.

Kuchyně byla po náročné rekonstrukci, která trvala více než rok, slavnostně otevřena v úterý 11. července. „Náklady na obnovu kuchyně včetně vybavení činily zhruba 3,5 milionu korun,“ uvedla kastelánka Helena Gottwaldová.

Součástí rekonstrukce kuchyně byly i restaurátorské opravy původních obkladů a kachlových kamen. Vybavení kuchyně tak je opět plně funkční. „Kuchyni chceme využít také pro kulturní a společenské akce. Zvažujeme například tematické večery, na které bychom zvali zajímavé hosty, kteří by také mohli předvést něco ze svých kulinářských dovedností,“ dodala kastelánka.