Advent a Vánoce 2017 na hradě Šternberk

Hrad Šternberk již tradičně otevírá své brány i v období Adventu a Vánoc. Podobně jako v předešlých letech připravujeme bohatý a pestrý program pro všechny věkové generace.

Na prosincové soboty připravujeme Vánoční prohlídky hradu Šternberk. V rámci prohlídek návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid. Hrad Šternberk bude otevřen v soboty 2. 12., 9. 12. a 16. 12. 2017 vždy od 10 do 14 hodin. Interiéry hradu doplní slavnostní vánoční výzdoba, betlémy, historické hračky a mnoho dalších vánočních artefaktů.

V sobotu 16. 12. doplní prohlídky program Historická kafírna v rekonstruované Liechtensteiské kuchyni. Milovník dobré kávy Roman Prokeš sebou přiveze historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci hradu budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče. Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované.

  

Vrcholem adventu na hradě Šternberk bude tradiční DĚTSKÝ VÁNOČNÍ JARMARK, který se uskuteční v sobotu 2. 12. 2017. Začátek je naplánován na 10 a konec na 16 hodin. Připraveny budou tvořivé dílničky pro děti i rodiče zaměřené na výrobu vánočních ozdob a dekorací, svícnů, svíček, malování na sklo, zdobení perníčků a mnoho dalších aktivit. Program ve vnitřních prostorách hradu doplní dřevěný betlém v životní velikosti instalovaný na dolním nádvoří. Vstupné na jarmark činí 30 Kč, jednotlivé dílničky si dětí hradí samostatně.

 

úterý 19. prosince 2017 vystoupí na hradě Šternberk hudebník a písničkář Jaroslav Hutka. Po veleúspěšném květnovém olomouckém koncertu k 70. životnímu jubileu se Jaroslav Hutka vrací koncertovat do svého rodného kraje. Exkluzivní vánoční koncert představí vedle Hutkových neznámějších písní "Náměšť" a "Havlíčku, Havle" také staré a neznámé moravské posvátné a vánoční balady. Vstupné v předprodeji 160 Kč (MIC Šternberk, Ticketstream), na místě 190 Kč. Začátek koncertu bude v 18 hodin.

 

pondělí 25. 12. 2017, na první svátek vánoční, zveme od 16 do 18 hodin na Poetické prohlídky hradu. V romantickém podvečerním čase připravujeme prohlídky vánočně vyzdobeným hradem. Začátky prohlídek jsou v 16, 17 a 18 hodin. Mimo informací týkajících se historie hradu a vánočních tradic, uslyší návštěvníci půvabné příběhy z knihy Piera Gribaudiho “Příběhy vánoční noci ”.  

 

V předposlední den roku, v sobotu 30. 12. 2017, připravujeme Vánoční divadlo pro děti. Od 15 hodin se v Hodovním sále hradu Šternberk představí šternberští ochotničtí komedianti – ŠOK se svou pohádkou.

 

Závěrečnou akcí roku 2017 bude Silvestrovský hrad.  V neděli 31. 12. 2017 budou připraveni slavnostně naladění průvodci a hrad vyzdobený v duchu vánoc. Prohlídky se uskuteční od 10 do 15 hodin. Chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetářka. Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu SILVESTROVSKÉ KUFROVÁNÍ. SKI OB Šternberk připraví tratě pro začátečníky i pokročilejší běžce. Start i cíl bude přímo na nádvoří hradu.